Ehm a proč prostě nepošlou oboje? Počítám, že dron stejně nebude moci komunikovat přímo z povrchu, čili že "nahoře" nechají obíhat nějaký spojovací modul. A "balon lehčí než vzduch" by ze své podstaty moc váhy k misi nepřidal a získali by podstatně víc údajů z daleko rozsáhlejší oblasti.
Odpovědět0 1
na Zemi jsem videl jak dva chlapy nakladaji slozeny balon na vlek a nevypadalo to ze by byl lehci nez vzduch kdyz neni nafouknuty :D pri letu na titan by to byla taky zatez i kdyz mala protoze na titanu a pro maly naklad by stacil maly balon, ale dalsi zatez je dalsi vedecke vybaveni ktere by balon nesl.
zatez na vic by to byla, ale rozhodne by tam byl hodne efektivni a uzitecny. chtelo by to silnejsi raketu co by unesla oboji.
Odpovědět0 0
Právě, já nemyslel obrovský, ale relativně mini. Řekněme do 5 kg užitečného zatížení max, takže celý možná tak 10 kg? Podotýkám, že do 5 kg se vleze v pohodě řídící elektronika, kamera a nějaký ten tlakoměr nebo radar nebo něco.
Odpovědět0 1
jenže balón potřebuje nějak vyvodit vztlak a tento udržovat a regulovat. S ohledem na nízké tíhové zrychlení je asi jednodušší použít vztlakové vrtule než řešit, jak balón rozbalit, naplnit, řídit a nezamotat sondu do špagátů. Balón by dával větší smysl na Marsu v jeho řídkém povětří. Pěkně nás navnadili, teď 15 let čekat na výsledky... Do dupy, proč ten vesmír musí být tak velký?
Odpovědět0 0
abysme nemeli klaustrofobii :)
Odpovědět0 0
Jestli vyjde, bude to skvělá mise. Doufám, že se ji dožiji. :)
Dík za článek.
(jen malá chybka "Sklídí se především")
Odpovědět0 0